:: Nieoficjalne Forum Slade Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
trasa po Polsce w 1978 roku
Autor Wiadomość
Pio 
Moderator

Wysłany: 2011-01-08, 17:57   trasa po Polsce w 1978 roku

Kochani,
chcę otworzyć tutaj, w dziale historia, ważny dla nas temat i proszę o wpisywanie się.
Jak wiemy Slade przyjechali do Polski w lipcu 1978 i zagrali prawdopodobnie 18 koncertów w 21 dni. Słowo prawdopodobnie bierze się stąd, że nie mamy żadnej wiarygodnej listy tych koncertów, a pamięć ludzka jest zawodna. Wyjechali z Polski w sierpniu.
Chciałbym abyśmy ustalili wspólnie GDZIE i KIEDY dokładnie grali w Polsce. Ja na przykład nie wiedziałem, że grali w Świnoujściu, a tutaj proszę - mamy fana który tam był i nawet zrobił piękne, kolorowe zdjęcia (umieszczę je w galerii w poniedziałek/wtorek).

Co wiemy na pewno?

1. W niedzielę 23 lipca 1978 Slade grali w Danii w miejscowości Koege na Koege Civic Festival - są zdjęcia z tego festiwalu.
2. Następnego dnia czyli 24 lipca (poniedziałek) przyjechali do Polski i zagrali w Operze Leśnej w Sopocie - był tam Zbyszek Jaworski.
3. 28 lipca (piątek) grali w Szczecinie w Teatrze Letnim w Parku Kasprowicza - był tam Marek Świst
4. 31 lipca (poniedziałek) grali w Amfiteatrze Zawisza w Bydgoszczy - mam plakat
5. 3 sierpnia (czwartek) grali w Łodzi, w hali której nazwy nie pamiętam, ale był tam nasz Janek - Preacher, więc niedługo to uzupełnimy.
6. 4 (piątek) i 5 (sobota) sierpnia grali na Torwarze w Warszawie - byłem na obydwóch koncertach, było tam także wielu innych naszych forumowiczów i tych bardziej aktywnych i tych mniej.
7. W środę 16-go sierpnia wylądowali na Heathrow wracając z Polski - mam zdjęcia, są zresztą w naszej galerii.

I to wszystko co wiemy ze 100 procentową pewnością.

Ponadto wiemy, że grali na pewno w Świnoujściu w amfiteatrze, w Poznaniu w Arenie, w Krakowie, w Tarnowie, w Katowicach w Spodku, w Opolu i we Wrocławiu w Hali Ludowej, ale co do dokładnych dat są pewne rozbieżności, a także nie znamy nazw wszystkich hal czy amfiteatrów.
Pamiętam też, że mieli grać w Kołobrzegu (ale czy grali?) i że ktoś mówił (nie pamiętam kto), że grali w Gdańsku w hali Oliwii.

W swoim notesie z 1978 mam zanotowane co poniżej:
24 lipca - Slade przyjeżdża do Polski - Sopot
28 i 29 - Szczecin
1 i 2 sierpnia - Poznań
3 sierpnia - Łódź
4 i 5 sierpnia - Warszawa
7, 8, 9 sierpnia - Kraków
13 sierpnia - koniec trasy Slade.

Mogło być zatem tak (to jest tylko przypuszczenie):

24 lipca - Sopot
25 lipca - Gdańsk
26 lipca - Kołobrzeg)
27 lipca - ŚWinoujście
28 i 29 lipca - Szczecin
31 lipca - Bydgoszcz
1 i 2 sierpnia - Poznań
3 sierpnia - Łódź
4 i 5 sierpnia - Warszawa
7, 8 - Kraków
9 sierpnia - Tarnów
10 i 11 sierpnia - Katowice
12 sierpnia - Opole
13 sierpnia - Wrocław koniec trasy Slade.

ale to daje 19 koncertów a nie 18-cie. Czy były dwa koncerty w Szczecinie, czy jeden z nich to było Świnoujście? Czy grali w Gdańsku czy dwa razy w Sopocie.
Czy 3 razy w Krakowie czy tylko 2 lub raz a raz w Tarnowie?
Pytań jest wiele i proszę wszystkich którzy coś pamiętają, mają jakieś materiały, wycinki prasowe, itp. o wpisywanie się.

USTALMY WSPÓLNIE TRASĘ SLADE PO POLSCE W 1978!

PS. napisałem też coś korelującego z dziale "Wspomnienia fanów"
Ostatnio zmieniony przez Pio 2012-07-30, 09:14, w całości zmieniany 3 razy  

Pio 
Moderator

Wysłany: 2011-01-09, 18:48   

Dzisiaj dostałem maila od Janusza Łagiewnickiego - fana z Warszawy, który był na dwóch koncertach w Sopocie, a zatem w Sopocie grali i 24-go (poniedziałek) i 25 lipca (wtorek).
Kolejne pytania:
1. Czy oznacza to, że nie grali w Gdańsku w Hali Oliwii w ogóle?
2. A może grali w Gdańsku 26-go, a potem 27-go w Kołobrzegu, 28-go w Szczecinie (i był tam tylko jeden koncert) i potem 29-go w Świnoujściu?
3. A może nie było koncertu w Kołobrzegu?

Może ktoś ma jakąś gazetę, wycinek z wydrukowaną trasą?

Wpisujcie się.

DARKMAN 
Administrator

Wysłany: 2011-01-09, 22:17   

Mnie się to chyba nie dotyczy. Nie było mnie wtedy nawet na świecie :D

funkofil 
Mirek Konieczny

Wysłany: 2011-01-11, 07:20   

Miałem wtedy 13 lat , do Poznania pojechali moi starsi koledzy- opowiadaniom nie było końca. Bardzo im zazdrościłem.

Pio 
Moderator

Wysłany: 2011-01-11, 10:32   

A masz kontakt z tymi kolegami? Może mają jakieś archiwa?

jata44 
60%

Wysłany: 2011-01-11, 15:17   

Zapis trasy w archiwum byłej Agencji "PAGART"

Slade w Polsce.jpg
Plik ściągnięto 3710 raz(y) 939,21 KB

funkofil 
Mirek Konieczny

Wysłany: 2011-01-11, 18:32   

Pio napisał/a:
A masz kontakt z tymi kolegami? Może mają jakieś archiwa?

Niestety nasze drogi się rozeszły, każdy poszedł w swoja stronę.
Ten wycinek Pagartu jest po prostu bezcenny, ten język, który pamiętam z z np. Non Stopu... najlepsze jest stwierdzenie " Slade to kontrowersyjny zespół" hahaha..

Pio 
Moderator

Wysłany: 2011-01-11, 22:10   

Wielkie dzięki Andrzej za ten wycinek. Jest on wspaniałą pamiątką kolekcjonerską. Pamiętam że go już widziałem, nie pamiętam tylko z jakiej gazety pochodzi? Pamiętam też niestety inne wycinki i przynajmniej w jednym z nich inną wersję dat i miast, pamiętam że były różnice.

Niestety bez udziału wszystkich fanów, którzy byli kiedyś w fan-clubie, których znam i wiem że zbierali wszystko, fanów takich jak Paweł Gosk, Zbyszek Jaworski, Marek Świst, Grzesiek Nowaczkiewicz, Piotrek Dolny, Zbyszek Guśtak i innych nie rozwikłamy tych zagadek.

Bo ten wycinek w warstwie faktograficznej jest niestety niedokładny, a może dokładny na jakieś 40 procent. Info o datach też jest niepełne i niedokładne. Dziś wiemy już, że było Świnoujście, wiemy, że były dwa koncerty w Poznaniu, był Tarnów, a koncert we Wrocławiu odbył się w niedzielę 13 sierpnia a nie 14-go. Podczas trasy w 1978 nasłuchiwałem radia i czytałem wszystko co dało się czytać. To co mam zapisane w notesie to wiadomości, które podawano w radio, więc raczej pewne. I tak mam zapisane - 13 sierpnia Wrocław - koniec trasy Slade.
Szukajmy zatem dalej, a ja apeluję do wymienionych powyżej osób o zaangażowanie się - jeśli to kiedykolwiek przeczytacie - dzięki.
Ostatnio zmieniony przez Pio 2012-07-30, 09:17, w całości zmieniany 1 raz  

piotrek 
30%

Wysłany: 2011-01-27, 20:54   

Hej , Hej .
Ładnie to tak ????
dawno juz pisałem , że byłem na Slade we Wrocławiu . Tez myśle , że było to 13. sierpnia. Musiałem uciec z pierwszoligowego obozu koszykarzy WKS Śląsk gdzie wtedy trenowałem . A Piotrek pisze powyżej na którym koncercie kto z fanów był , a o mnie zapomniał. Byłem i to pod samą scena , razem z żoną , a wtedy dziewczyną i z kolega . Wtedy w Hali Ludowej na takich koncertach były miejsca siedzące , numerowane. Mielismy bilety w drugim Rzędzie , na samym środku pod sceną , czyli baaaardzo blisko. Nagrywałem cały koncert na kaseciaka i bardzo długo te nagranie posiadałem . Niestety przy kolejnej przeprowa0dzce szlag je gdzieś trafił. Staliśmy na krzesłach , a pózniej wyladowalismy , jak zawsze w tamtych czasach w Hali Ludowej ( patrz. koncerty MUD , SMOKIE , RUBETTES , SUZI QUATRO , czy troszke pózniej NAZARETH ) pod samą sceną .
Chyba o mnie troszkę zapomnieliście , więc muszę się przypomnieć.
Myślę , żę już wcześniej mozna tu znależć moje wspomnienia z tych koncertów,
Na razie , pozdrawiam
Piotrek

Pio 
Moderator

Wysłany: 2011-01-28, 16:50   

Oczywiście, zapomniałem i przepraszam. Na szczęście przypomniałeś się :) i bardzo dobrze, niech to forum trochę żyje :thx:

jata44 
60%

Wysłany: 2011-02-06, 13:31   

Wycinek o Slade pochodzi z gazety "Sztandar Młodych" napisany przez historyka muzyki Dariusza Michalskiego.

PS. Wycinek o festiwalu w Reading z miesięcznika "Jazz".

Reading Festiwal.jpg
Plik ściągnięto 3531 raz(y) 176,48 KB

Pio 
Moderator

Wysłany: 2011-02-06, 23:07   

jata44 napisał/a:
Wycinek o Slade pochodzi z gazety "Sztandar Młodych" napisany przez historyka muzyki Dariusza Michalskiego.

O, to, to, to!!! Teraz sobie przypomniałem tego... historyka muzyki Michalskiego, który w innym numerze SM porównywał Slade do ... Africa Simone'a. Michalski zrobił też krótki reportaż radiowy z pobytu Slade w Warszawie i zjechał ich niemiłosiernie. mam ten reportaż nagrany na jakiejś kasecie.

Pio 
Moderator

Wysłany: 2011-12-23, 22:57   

Kontynuując po ładnych paru miesiącach ten wątek - dowiedziałem się, że w Katowicach Slade grali w Hali Baildonu (chyba tak się pisze), ale nie wiadomo czy był tam tylko jeden koncert czy dwa i drugi (lub pierwszy) był w Spodku. A może w Spodku nie grali w 1978?
Na NK w profilu "Slade legenda rocka" pojawił się komentarz kogoś, kto był na koncercie w Tarnowie. Wysłałem posta z pytaniami, czekam na odpowiedź.
Podobnie jak w tym roku, zaraz na początku 2012 poruszę silniej ten wątek bo chcę zebrać fakty, wspomnienia i w jakiś sposób to opublikować, wydać, coś z tym zrobić w każdym razie. Już dawno to powinniśmy zrobić - na 30-lecie. ja byłem wtedy w Anglii i miałem inne priorytety, ale teraz chcę się tym zająć na poważnie.

Pio 
Moderator

Wysłany: 2012-02-14, 10:47   

Witam i przesyłam ciąg dalszy ustaleń w sprawie trasy 1978. Zbyszek Jaworski potwierdził, że były dwa koncerty w Sopocie 24 i 25 lipca, natomiast NIE BYŁO W OGÓLE koncertu w Gdańskiej Oliwii. Zatem tę sprawę mamy załatwioną.

Zatem stan naszej wiedzy na dzień dzisiejszy wygląda tak (dzień po dniu):

24 lipca - Sopot - Opera Leśna
25 lipca - Sopot - Opera Leśna
26 lipca -???
27 lipca - Świnoujście (?)
28 - Szczecin - Teatr Letni
29 lipca - ? (Świnoujście? opcjonalnie do 27-go)
30 lipca - ? (dzień wolny?)
31 lipca - Bydgoszcz - Amfiteatr Zawisza
1 i 2 sierpnia - Poznań - Arena (?) - może tylko 1 lub tylko 2-go (?)
3 sierpnia - Łódź - Hala Sportowa
4 i 5 sierpnia - Warszawa - Torwar
6 sierpnia - dzień wolny
7, 8 - Kraków (?) - Hala Wisły (?)
9 sierpnia - Tarnów - CKU (?) - daty Krakowa i Tarnowa do potwierdzenia
10 i 11 sierpnia - Katowice - Hala Baildonu (?) - jedna z tych dat (ale która?) do weryfikacji)
12 sierpnia - Opole - Amfiteatr
13 sierpnia - Wrocław - Hala Ludowa i koniec trasy Slade.
14 i 15 sierpnia - pobyt gdzieś w Polsce, prawdopodobnie powrót do Warszawy (15-go sierpnia coś widziałem, opiszę to w kolejnym poście)
16 sierpnia - odlot do UK
Ostatnio zmieniony przez Pio 2012-07-30, 09:20, w całości zmieniany 2 razy  

Pio 
Moderator

Wysłany: 2012-02-14, 10:57   

No to w jubileuszowym - 600 - poście napiszę co teraz mi się przypomniało w związku z dwoma dniami różnicy pomiędzy ostatnim koncertem we Wrocławiu - 13 sierpnia a lądowaniem na Heathrow 16 sierpnia (był tam Dave Kemp, który zrobił zdjęcia).
To fajna historia na jubileuszowy post, ale okazało się że napisałem ją już 8 stycznia 2011 w dziale "Wspomnienia fanów", tak że teraz tylko ją przypomnę w dziale poświęconym trasie 1978.

cyt:
"Drugie wydarzenie ma ścisły związek z próbami ustalenia, co gdzie kiedy w sierpniu 1978.
Pamiętam mianowicie takie dość dziwne wydarzenie, że wracając z pracy 14-go lub 15 sierpnia wydawało mi się, że widzę kobietę prowadzącą vana, która bardzo mi przypominała żonę Holdera - Leandrę, a w bocznej szybie spostrzegłem bujne blond włosy wyglądające jak Holdera. Van był angielski i miał brytyjskie numery, więc prawdopodobnie widziałem vana Holderów, ale do niedawna wydawało mi się to mało prawdopodobne bo to było 14 lub 15-go (nie zanotowałem nic na ten temat w notesie!) na ul. Grójeckiej, na skrzyżowaniu z obecnej Bitwy Warszawskiej, a wówczas Wery Kostrzewy i to w stronę Janek czyli wyjazdu z Warszawy. 13-go był koncert we Wrocławiu, więc zakładając że musieli wrócić do Wawki by odlecieć do Anglii, mogłem ich widzieć 14-go, ale to było po południu, ok 16-tej a loty do UK były przed południem. No i nie jechali na lotnisko, chyba że ktoś im źle doradził i jechali dłuższą drogą, bo nie skręcili w Raszyńską na pl. Zawiszy tylko pojechali Grójecką a potem 17 sierpnia żeby dotrzeć na lotnisko Okęcie. Teraz, gdy wiem że siedzieli w Polsce do 16-go kiedy to odlecieli z Warszawy na Heathrow (nie było wówczas lotów na Heathrow z innych polskich miast) myślę, że wtedy rzeczywiście mogłem widzieć vana z Holderem w środku i mógł to być nawet 15 sierpnia. Chyba było tak, że po Wrocławiu wrócili do Wawki, może czekali na rozliczenia, a może Holder zrobił sobie z Leandrą jakąś wycieczkę? A może to nie była Leandra?

Do dziś nie mogę zrozumieć co się stało, że nic o tym nie zapisałem w notesie, choć pamiętam to do dzisiaj."
koniec cytatu.

Przez wszystkie te lata w mej pamięci istniał poniedziałek 14 sierpnia jako data tego wydarzenia - niestety z niewiadomych dla mnie powodów nie zrobiłem notatki (a robiłem je wtedy nagminnie). Dziś już nie jestem tego taki pewny i mógł to być równie dobrze 15 sierpnia (wtorek), gdyż jak widać Slade byli jeszcze wtedy w Polsce.

Odpowiedz do tematu